«Посольство в своєму розпорядженнні  має  електромобіль і електровелосипед які досить активно використовуються…»  –  так почав свою доповідь пан Уле Тер’є Хорпестад – Посол Королівства Норвегія в Україні.

jGIblnBXC0diMNEapjXF.w695

6 лютого 2019 року  в Посольстві Королівства Норвегія в Україні відбулася зустріч пана Посла з  представниками Верховної Ради та Міністерства Інфраструктури України  що курують  розвиток напрямку автономного електромобільного  транспорту, керівниками інформаційних агенств, громадських організацій, керівництвом Української Асоціації Учасників Ринку Електромобілів, активістами, а також представниками енергетичних інфраструктурних компаній.

Розмова вийшла цікава і корисна.

«Посольство в своєму розпорядженні має електромобіль і електровелосипед, які досить активно використовуються…» – так розпочав свою вступну доповідь пан Посол, підкреслюючи тим самим що державна політика реалізується і на рівні посольств…  Сьогодні Норвегія має вражаючі кількісні і якісні показники щодо популяризації, впровадження та поширення  автономного електромобільного транспорту. Більше 11% авто в країні оснащені електродвигунами, а це 200 тис. чистих електромобілів і близько 90 тис. плагін-гібридів…!, з 2, 5 млн автомобілів.  Лише за 2018 рік кількість проданих електромобілів виросла на третину. Екологічно чисті авто органічно вплелися в усі сфери життя норвежців. Це сталося протягом декількох років і ті хто мав можливість  останні 5 – 6 років бувати в Осло або подорожувати Норвегією – спостерігали за динамікою та позитивними змінами в цій країні.

Та зміни сталися не самі пособі, а є результатом виваженої та прорахованої державної політики що до розвитку і поширення автономного електромобільного транспорту, яка  враховує  виклики економіки,  торгівлі, перспективного розвитку транспортної галузі, використання інноваційних розробок, вимоги охорони навколишнього середовища, перспективи розбудови чи перебудови міського та сільського середовища і інфраструктури в цілому  та враховує освітній рівень і рівень культури соціального середовища.

Кроки, до речі, не такі вже й оригінальні. В тих чи інших формулюваннях ми можемо знайти їх в транспортних стратегіях майже всіх країн ЄС:

  • Покупці електромобілів в Норвегії не сплачують ПДВ, мито і акциз.
  • Транспортний податок зменшений в декілька разів в порівнянні із звичайним авто.
  • Розроблена і прийнята система субсидій на придбання електромобіля.
  • Власники електромобілів не платять за в’їзд в центр міста та паркування, що в Норвегії досить дорого та безкоштовно користуватися платними дорогами, мостами і поромами.
  • Власникам електромобілів дозволено рухатись полосою громадського транспорту.
  • Розроблена та реалізується програма створення мережі швидких зарядних станцій на основних магістралях Норвегії, (вже функціонують близько 11000 таких зарядних пристроїв).
  • Встановлюються муніципальні безкоштовні зарядні станції в містах і селах.
  • Визначальною складовою успіху  є державна програма з розвитку автономного електротранспорту в якій чітко і грунтовно виписані повноваження, зобов’язання та відповідальність владних інституцій щодо реалізації транспортної стратегії – заміни звичайних авто на електромобілі. Для прикладу пан Уле Т. Хорпестад послався на рішення Уряду Норвегії продавати лише електромобілі   та плагін-гібриди з 2025 року, а також поступово замінювати в містах транспорт з двигунами внутрішнього згорання на авто з електродвигунами. Це рішення є політичним, наголосив Посол, але воно прораховано економічно, відповідає вимогам законодавства, екологічним нормам та схвалюється громадянським суспільством.

Остання теза була відповіддю на запитання від EV-UA.  

Асоціація з самого початку свого існування стоїть на позиціях системності та комплексності в питаннях впровадження та поширення автономного транспорту в Україні. Ми переконані що окремими досягненнями не створити того благотворного середовища яке би було зрозуміле для окремого споживача-користувача електромобіля, для бізнесу і для держави в цілому. Українська Асоціація Учасників Ринку Електромобілів керується максимою яка передбачає створення української транспортної стратегії розвитку автономного електротранспорту враховуючи наші реалії та особливості, долучивши до цієї роботи дотичні урядові структури, створивши відповідний правовий простір та узгодивши питання із владою на місцях. Враховуючи досвід і доробок яким вже можна гордитися і який був високо оцінений  паном Послом, у нас є всі можливості досягти поставленої мети.

51951522_768631840185813_7479795252333641728_n

 

 

За результатами зустрічі була досягнута домовленість щодо співпраці Посольства Королівства Норвегія та Української Асоціації Учасників Ринку Електромобілів в частині формування тез стратегії.

На завершення зустрічі пан Посол  Уле Т. Хорпестад  зазначив що наші держави досить плідно співпрацюють в екологічних програмах. Вже підписані інвестиційні угоди на $ 1,5 млрд. в проекти відновлюваної енергетики в Україні, а тому електромобільна тематика стане логічним продовженням та розширенням  співпраці Норвегії і України.